06 ||| CZERWIEC 2012

© Klaudia Raczek
© Klaudia Raczek

Kolejny miesiąc stawania się człowiekiem. Czas przewartościowania dobrze znanych pojęć. Wszystko, co istotne, rozgrywa się na początku lata, w rozjazdach.

Zapachy są wszędzie, w kołnierzykach bluzek, kieszeniach spodni, gumkach do włosów, na rączce parasola, którą przez chwilę niósł ktoś inny. Codziennie staram się wytrącać z siebie coś z chama, którego już nie chcę, który się zużył. W istocie lubię ludzi. Potrafię leczyć rany, zwłaszcza te drobne. Czasami wystarczy ciepły koc, kakao i dobre ramię, na którym można się oprzeć i zasnąć.

Powroty do domu. Ciepłe podbrzusze psa, który jeszcze niedawno był szczeniakiem, a w przyszłym roku skończy czterdzieści lat razem z moją matką. Najczęściej leży pod kanapą, grzeje stopy. Wyprowadza mnie na spacer na łąkę, za horyzont. W małych miastach łatwo się zgubić między gęsto sadzonymi drzewami. W Krakowie zawsze daleko od zieleni, tak potrzebnej tego wczesnego lata. Prądnik Czerwony kwitnie labiryntami z czerstwego betonu, które prowadzą zawsze w te same miejsca. Na cmentarz, na starą pętlę tramwajową.

Wieczysta z czystą pitą za budką maszynistów. Park pełen wysportowanych kobiet i mężczyzn z AWF-u. Biegają tyle, co ja czytam książek. Jeszcze nie wiem, kto na tym wyjdzie lepiej. Są też rozpalone dziewczęta, co najchętniej przeglądają magazyny modowe, a potem ubrane w najlepsze ciuchy zastawiają sidła w okolicach wyeksponowanych ławek, byleby któryś młodzieniec chciał obok nich przelecieć. Ja jestem tutaj rekreacyjnie, incognito. Piszę wiersze na niewykupionych receptach, na pudełkach od zapałek.

Obcy siedzi we mnie kolejną dobę. Głaszczesz po plecach, nie mówiąc prawie nic. Głaszczesz, mówiąc, że to tylko zły sen, szybko minie. Kłamiesz. Kuchenne okno jest otwarte i słyszę, jak gdzieś za rogiem znów płacze z bólu to dziecko we mnie.

____________________________________

2 myśli na temat “06 ||| CZERWIEC 2012

Co myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s