O prozie życia, poezji śmierci. LISTY. Jack KEROUAC i Allen GINSBERG

Tę książkę czytałam ponad dwa lata. Co jakiś czas chwytałam za nią i wystarczało mi uwagi i odwagi na zaledwie kilka listów na jedno posiedzenie. Była to lektura powolna, czasem nużąca, często zaskakująca, wciągająca.

Była to lektura chaotyczna i kompulsywna, taka, jak wszystkie nieprzewidywalne listy między Jackiem Kerouakiem i Allenem Gisbergiem.

O czym piszą w listach Kerouac i Ginsberg?

listy

O trudnościach z wydawaniem m.in. W drodze, o początkowych porażkach wydawniczych i nagłym sukcesie; o zalążkach i koncepcjach innych książek, kontaktach z wydawcami, pisarzami.

O chorobach psychicznych, uzależnieniu od alkoholu i narkotyków, problemach z tożsamością i orientacją seksualną, prozie życia, poezji śmierci.

O stałych i przemijających fascynacjach literackich, filozofii, buddyzmie, samotności, tułaczce nie tylko po całych Stanach Zjednoczonych, ale i świecie.

O ciągłych problemach z pracą, pieniędzmi, mieszkaniem, jedzeniem.

O rzeczywistości tak zupełnie różnej od europejskiej, do tego oddalonej w czasie o ponad pięćdziesiąt lat.

Kogo nie zawiedzie lektura listów dwóch najważniejszych beatników?

Te listy najbardziej ucieszą obecnych lub ongisiejszych fanów beatników, wielbicieli awangardy literackiej, kultury Stanów Zjednoczonych, zainteresowanych połową XX wieku, a przede wszystkim tych, którzy mają w sobie dużo cierpliwości i wytrwałości, aby przebrnąć przez ponad 700 stron zapisanych drobną czcionką.

Reklama

2 myśli na temat “O prozie życia, poezji śmierci. LISTY. Jack KEROUAC i Allen GINSBERG

  1. A jak definiujemy „dobre” pisanie? ;-) To nie są na pewno przemyślane formy, najczęściej bardzo spontaniczne, chaotyczne. Ja do tych listów podeszłam z literaturoznawczym zacięciem i, szczerze mówiąc, gdyby nie ta ciekawość, to dla czystej i łatwej przyjemności całej książki bym nie przeczytała. Nie wiem, czy odpowiedziałam na pytanie. ;-)

    Polubienie

Co myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s