Rozpocznę ogólną refleksją, za co przepraszam. Nie powinno się łączyć zbyt wielu przyjemności naraz. Tego się nie robi kotu. Można połączyć pobyt u drogich znajomych, z którymi się nie widziało rok i coś (np. Fridę), ale nie i coś (innych drogich znajomych), i coś (udział w paradzie na 11 listopada), i coś (rogale), i coś (knajp wiele) oraz coś (zwiedzanie miasta). Czasoprzestrzeni nie nagniesz, nawet jeśli jesteś świetnym joginem i blisko ci do lewitacji. Nie da się kuli przenieść na papier.
Wystawa: Frida Kahlo
Frida – jak to kobieta żyjąca w połowie XX wieku, miała ciężko i pod górkę. Choroba, malarstwo, romans z Trockim. Zupełne przeciwieństwo dumy i uprzedzenia, bo Frida odczuła bardziej biedę i uwielbienie.
Obrazy Fridy są pełne bardzo prostych symboli, co w porównaniu z dziełami Bosha jest ogromnym ukłonem w stronę prostego widza, takiego jak ja. Nie trzeba osiwieć, żeby zrozumieć.
Integralną częścią wystawy jest małe kino, w którym wyświetlane są dokumentalne filmy o życiu Fridy i jej męża, Diego Rivery.
Wystawa: Diego Rivera
A propos Diego, oprócz obrazów Fridy, w Centrum Kultury Zamek wystawiono też jego obrazy. Co ciekawe, za życia Frida była tzw. żoną swojego męża, lecz później on stał się mężem swojej żony. #BabkiGórą
Diego Rivera w przeciwieństwie do Fridy był gruntownie wykształconym artystą, spędził sporo czasu w Europie, po czym wrócił do Meksyku jako jedna z najważniejszych postaci współczesnej sztuki. Diego miał w swoim życiu wiele romansów, w tym z kubizmem, później wolał tworzyć murale i z tego go trzeba zapamiętać (tak rzekła pani przewodnik).
Wystawy: Bernice Kolko i Fanny Rabel
Głównej wystawie Fridy i Diega towarzyszyła wystawa kobiet zaprzyjaźnionych z Fridą. Bernice Kolko to fotografka, która towarzyszyła Fridzie w ostatnich latach życia, a Fanny Rabel była uczennicą Fridy i Diego.
Co ciekawe, obie kobiety mają polskie korzenie – Bernice Kolko urodziła się w 1905 roku w Grajewie, a Fanny Rabel urodziła się w Lublinie w 1922 roku.
Wystawa: Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku
W przestrzeni CK Zamku znajdziecie też przestrzeń poświęconą wystawie, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie w 1955 roku, które było ogromnym wydarzeniem artystycznym. Najważniejszą częścią wystawy były obrazy sławnych muralistów meksykańskich, w tym Diego Rivery. Eksponowane były także dzieła Fridy Kahlo, w tym „Zraniony stół”, który był największym obrazem namalowanym przez artystkę.
Krótka Przerwa o wystawie Fridy w CK Zamek
Jeśli jesteście spragnieni większej ilości wiedzy, obejrzyjcie Krótką Przerwę, dziewczyny są spoko:
Wybierasz się do Poznania na Fridę? :-) Jakby czasem tak, to polecam parę fajnych knajp, które przy okazji odwiedziłam.
;-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Bardzo fajna sprawa, ta wystawa. Cieszę się, że mogę relację przeczytać, mi do Poznania trochę daleko :P
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki! ;-)
PolubieniePolubienie
Bardzo ciekawa relacja :)
PolubieniePolubione przez 1 osoba