Najsłynniejsze zrośnięte brwi na świecie. Frida Kahlo & Diego Rivera w Poznaniu

Rozpocznę ogólną refleksją, za co przepraszam. Nie powinno się łączyć zbyt wielu przyjemności naraz. Tego się nie robi kotu. Można połączyć pobyt u drogich znajomych, z którymi się nie widziało rok i coś (np. Fridę), ale nie i coś (innych drogich znajomych), i coś (udział w paradzie na 11 listopada), i coś (rogale), i coś (knajp wiele) oraz coś (zwiedzanie miasta). Czasoprzestrzeni nie nagniesz, nawet jeśli jesteś świetnym joginem i blisko ci do lewitacji. Nie da się kuli przenieść na papier.

Wystawa: Frida Kahlo

Frida – jak to kobieta żyjąca w połowie XX wieku, miała ciężko i pod górkę. Choroba, malarstwo, romans z Trockim. Zupełne przeciwieństwo dumy i uprzedzenia, bo Frida odczuła bardziej biedę i uwielbienie.

Obrazy Fridy są pełne bardzo prostych symboli, co w porównaniu z dziełami Bosha jest ogromnym ukłonem w stronę prostego widza, takiego jak ja. Nie trzeba osiwieć, żeby zrozumieć.

Integralną częścią wystawy jest małe kino, w którym wyświetlane są dokumentalne filmy o życiu Fridy i jej męża, Diego Rivery.

Wystawa: Diego Rivera

img_0544

A propos Diego, oprócz obrazów Fridy, w Centrum Kultury Zamek wystawiono też jego obrazy. Co ciekawe, za życia Frida była tzw. żoną swojego męża, lecz później on stał się mężem swojej żony. #BabkiGórą

Diego Rivera w przeciwieństwie do Fridy był gruntownie wykształconym artystą, spędził sporo czasu w Europie, po czym wrócił do Meksyku jako jedna z najważniejszych postaci współczesnej sztuki. Diego miał w swoim życiu wiele romansów, w tym z kubizmem, później wolał tworzyć murale i z tego go trzeba zapamiętać (tak rzekła pani przewodnik).

Wystawy: Bernice Kolko i Fanny Rabel

img_0537

Głównej wystawie Fridy i Diega towarzyszyła wystawa kobiet zaprzyjaźnionych z Fridą. Bernice Kolko to fotografka, która towarzyszyła Fridzie w ostatnich latach życia, a Fanny Rabel była uczennicą Fridy i Diego.

Co ciekawe, obie kobiety mają polskie korzenie – Bernice Kolko urodziła się w 1905 roku w  Grajewie, a Fanny Rabel urodziła się w Lublinie w 1922 roku.

Wystawa: Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku

img_0535

W przestrzeni CK Zamku znajdziecie też przestrzeń poświęconą wystawie, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie w 1955 roku, które było ogromnym wydarzeniem artystycznym. Najważniejszą częścią wystawy były obrazy sławnych muralistów meksykańskich, w tym Diego Rivery. Eksponowane były także dzieła Fridy Kahlo, w tym „Zraniony stół”, który był największym obrazem namalowanym przez artystkę.

img_0534

Krótka Przerwa o wystawie Fridy w CK Zamek

Jeśli jesteście spragnieni większej ilości wiedzy, obejrzyjcie Krótką Przerwę, dziewczyny są spoko:

Wybierasz się do Poznania na Fridę? :-) Jakby czasem tak, to polecam parę fajnych knajp, które przy okazji odwiedziłam.

4 myśli na temat “Najsłynniejsze zrośnięte brwi na świecie. Frida Kahlo & Diego Rivera w Poznaniu

Co myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s