To jest jazz. Aga Derlak Trio w Krakowie

Muzyka łagodzi obyczaje, ale czy może leczyć? To pytanie zadaliśmy sobie tydzień temu razem z zespołem Aga Derlak Trio w krakowskim klubie Strefa.

JAZZU POWINNO SIĘ SŁUCHAĆ NA ŻYWO

Ze światłem w sercu i przepiękną energią Aga z zespołem poprowadziła nas przez wszystkie etapy leczenia.

This is jazz. Aga Derlak Trio in Krakow (2017) 02.jpg

Zaczęło się spokojnie, miarowo, żeby niebawem przejść do rytmicznego rocka. W jazzie najpiękniejsze jest wrażenie chaosu, z którego po chwili rodzi się silna melodia. I szelest miotełek, i buczenie kontrabasu. Basowo buczy mój rytmiczny smutek.

I pianino, które wlewało się do uszu czasem jak miód, czasem jak smoła. Honey or tar? Niekiedy nie wiem, gdzie jest granica dobra i zła. Niekiedy wystarczy pojedynczy dźwięk, żeby kopnąć pod żebra. Wystarczy nuta, żeby uruchomić radość, ból czy strach. Niekiedy nie wiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W CZERNI I BIELI ZNAJDZIESZ NAJWIĘCEJ LATA

Do jazzu pasuje czerń i biel. Szczególnie czerń. I tak jest wydana HEALING. W książeczce i na okładce nie rozpraszają nas kolory. Kolory znajdujemy w dźwiękach. Najwięcej kolorów znajdujemy w ciszy pomiędzy dźwiękami. Tam jest nasza wyobraźnia i to, co boli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NIE MA LEKU NA CAŁE ZŁO

Wierzę, że wielu z nas, na różnych etapach życia, potrzebuje uzdrowienia. Uzdrowienia naszych myśli, naszego strachu przed przyszłością i żalu za to, co już minęło; specjalnego leku na poczucie własnej wartości; leku na kłamstwa, którymi ciągle jesteśmy karmieni – że nasza wartość zależy od tego, co osiągamy, a nie od tego, kim jesteśmy – pisze Aga we wstępie do płyty. I ma rację.

This is jazz. Aga Derlak Trio in Krakow (2017) 05.jpg

HEALING TO DOJRZAŁOŚĆ

W porównaniu do debiutu FIRST THOUGHT, za który Aga Derlak otrzymała w zeszłym roku Fryderyka, płyta HEALING jest o wiele bardziej dojrzała. Mniej w niej zabawy formą i spontanicznego nerwu, a więcej przemyślenia i sznytu. HEALING to zagadka intelektualna, którą najbardziej się czuje wtedy, kiedy próbuje się ją rozwiązać. Bo nie ma jednego rozwiązania. Dla każdego z nas będzie ono inne.

Bo idąc tropem trzech ostatnich utworów, każdy z nas musi uważać na inne rzeczy, za którymi podąża (Mind The Things You Follow). Każdy z nas ma swoje własne lęki i nadzieje (Fears And Hopes). Każdy z nas wie, gdzie musi zrobić jeden krok wstecz, aby ruszyć naprzód (One Step Back To Move Forward). 

Dzięki, Aga, za tę podróż.

– – – – –

Debiutancką płytę Agi FIRST THOUGHT znajdziecie chociażby na Spotify.

HEALING możecie posłuchać na żywo podczas trasy koncertowej, która dopiero niedawno się zaczęła. Bardzo, bardzo polecam. Szczegóły na FB: fanpage Aga Derlak Trio.

Reklama

4 myśli na temat “To jest jazz. Aga Derlak Trio w Krakowie

Co myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s