Biedermeier to nie tylko meble. Serio
Biedermeier zawsze kojarzył mi się głównie z meblami i faktycznie ten syl z wyposażeniem wnętrz miał najwięcej wspólnego. Jednak musiałam pojechać na wystawę do Warszawy, żeby zobaczyć, że to był styl życia. Styl, który jest przeciwieństwem prostoty i minimalizmu Ikei, ale z Ikeą łączy go funkcjonalność i wygoda użytkowania przedmiotów.
Dla przypomnienia, biedermeier narodził się w krajach niemieckich i trwał w I połowie XIX wieku. Ten styl był obecny nie tylko w architekturze wnętrz, ale i sztuce, muzyce czy literaturze głównie krajów Europy Środkowej. W założeniu miała być to sztuka mieszan dla mieszczan, gdzie liczył się komfort i piękno przedmiotów codziennego użytku.
Biedermeier – wystawa w Warszawie
Na wystawie zebrane pobad 400 eksponatów, w tym mebli, obrazów, naczyń, tkanin i biżuterii, które przedstawiają biedermeier niemiecki oraz ziem polskich. To pierwsza prezentacja biedermeieru w Polsce. Zgromadzono na niej eksponaty z muzeów z całej Polski.
Relacja z wystawy Biedermeier
Wystawa trwa do 7 stycznia, więc zostało jeszcze kilka tygodni, by zdążyć ją obejrzeć na żywo. Wybrałam kilka najciekawszych ujęć i eksponatów, które być może zachęcą Cię do odwiedzin w Muzeum Narodowym w Warszawie :-).
Biedermeier – meble
Biedermeier – malarstwo
Biedermeier – instrumenty, zabawki, zastawa
Co Ci się najbardziej spodobało? :-)