Delfiny i trytony, czyli relacja z wystawy BIEDERMEIER w Warszawie

Biedermeier to nie tylko meble. Serio

Biedermeier zawsze kojarzył mi się głównie z meblami i faktycznie ten syl z wyposażeniem wnętrz miał najwięcej wspólnego. Jednak musiałam pojechać na wystawę do Warszawy, żeby zobaczyć, że to był styl życia. Styl, który jest przeciwieństwem prostoty i minimalizmu Ikei, ale z Ikeą łączy go funkcjonalność i wygoda użytkowania przedmiotów.

meble biedermeier

Dla przypomnienia, biedermeier narodził się w krajach niemieckich i trwał w I połowie XIX wieku. Ten styl był obecny nie tylko w architekturze wnętrz, ale i sztuce, muzyce czy literaturze głównie krajów Europy Środkowej. W założeniu miała być to sztuka mieszan dla mieszczan, gdzie liczył się komfort i piękno przedmiotów codziennego użytku.

Biedermeier – wystawa w Warszawie

Na wystawie zebrane pobad 400 eksponatów, w tym mebli, obrazów, naczyń, tkanin i biżuterii, które przedstawiają biedermeier niemiecki oraz ziem polskich. To pierwsza prezentacja biedermeieru w Polsce. Zgromadzono na niej eksponaty z muzeów z całej Polski.

Relacja z wystawy Biedermeier

Wystawa trwa do 7 stycznia, więc zostało jeszcze kilka tygodni, by zdążyć ją obejrzeć na żywo. Wybrałam kilka najciekawszych ujęć i eksponatów, które być może zachęcą Cię do odwiedzin w Muzeum Narodowym w Warszawie :-).

Biedermeier – meble

Biedermeier – malarstwo

Biedermeier – instrumenty, zabawki, zastawa

Co Ci się najbardziej spodobało? :-)

Reklama

Co myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s